Hezbollah a contestat oficial acordul-cadru semnat la Washington între Israel, Liban și Statele Unite, prin care forțele israeliene urmează să se retragă din două zone din sudul Libanului.
„Acest pact este invalid și neîncelegător, iar prevederile Memorandumului de Înțelegere între Iran și America trebuie implementate. Acordul-cadru de la Washington este umilitor, rușinos și reprezintă o cedare a independenței”, a afirmat Qassem, citat de Al Jazeera.
„Legarea retragerii israeliene de dezarmarea rezistenței din Liban este o propunere extrem de periculoasă, care depășește toate limitele acceptabile”, a adăugat liderul Hezbollah.
Insultele au vizat și autoritățile de la Beirut, evidențiind că această înțelegere legitimează ocupația militară israeliană.
„Acest acord ar putea chiar să conducă la anexarea acestor teritorii către entitatea sionistă. Transmitem autorităților libaneze: Este momentul să vă retrageți din păcatele care afectează Libanul”, a afirmat Qassem.
pact-cadru între Israel, Statele Unite și Liban, ce prevede retragerea trupelor israeliene din două regiuni din sudul țării, fiind considerat ca un pas anterior negocierilor ce pot duce la o înțelegere mai extinsă între cele două națiuni.