Alexandru Rogobete a anunțat, printr-o postare pe blog, participarea sa la Forumul Național PES Activists România și la Gala Premiilor Solidarității, ca urmare a invitației vicepreședintelui Parlamentului European, Victor Negrescu.
„Am fost încântat să observ o sală plină, cu sute de persoane, dintre care o mare parte tineri. Oameni care nu au renunțat să creadă în comunitate, solidaritate și în puterea acțiunilor binevoitoare, fără a aștepta recompense”, a scris Rogobete.
„Am avut ocazia să întâlnesc reprezentanți ai organizațiilor neguvernamentale și ai societății civile, care au demonstrat, de-a lungul timpului, că un parteneriat corect, sincer și deschis cu autoritățile locale și centrale poate transforma vieți. Fără calcule politice, fără interese obscure. Doar pentru oameni.”, a menționat fostul ministru al Sănătății.
Rogobete a comentat despre situația politică și administrativă actuală, pe care a descris-o ca fiind dificilă.
„Suntem într-o perioadă complicată din punct de vedere politic și administrativ. Nu se negociază proiecte, nu se negociază principii și nici viziuni pentru viitorul României. Din păcate, se negociază orgoliile unei singure persoane”, a declarat el.
Rogobete afirmă că negocierile se desfășoară „în spatele ușilor închise”, iar termenul „reformă” este folosit adesea ca un instrument politic.
„Cuvântul «reformă» a ajuns să fie utilizat mai mult ca un instrument de propagandă decât ca un angajament pentru schimbare”, a precizat acesta.
El a menționat, de asemenea, că există politicieni care evită dialogul direct cu cetățenii și preferă să construiască „percepții în loc de rezultate”.
„Observ oameni politici care evită dialogul direct cu cetățenii, preferând să se ascundă în spatele postărilor și algoritmilor plătiți, creând percepții în loc de rezultate. Vorbesc despre reforme, dar lasă în urmă doar contracte și înțelegeri, fără schimbări reale pentru populație”, a adăugat Alexandru Rogobete.
El a subliniat că românii „nu vor accepta ca țara să fie blocată de ambiții personale”.
„O să fie bine! Pentru că România este mai puternică decât orgoliile oricărui politician”, a concluzionat Rogobete.