George Dragomir, medaliat la Europenele de scrimă, analizează diferențele dintre echipele de fotbal ale României și Argentinei

george-dragomir,-dublu-medaliat-la-europenele-de-scrima,-compara-echipa-romaniei-cu-cea-argentinei-la-fotbal george-dragomir,-dublu-medaliat-la-europenele-de-scrima,-compara-echipa-romaniei-cu-cea-argentinei-la-fotbal
George Dragomir, dublu medaliat la Europenele de scrimă, compară echipa României cu cea Argentinei la fotbal

La Campionatele Europene de scrimă pentru seniori, desfășurate în Franța, sabrerul George Dragomir a obținut două medalii importante.

Una de bronz la individual și cealaltă, de argint, cu echipa națională. Echipa masculină de sabie a României a câștigat medalia de argint la Campionatele Europene de scrimă de la Antony (Franța), după o finală pierdută în fața Ungariei cu scorul de 45-43.

Reprezentativa românească (Vlad Covaliu, George Dragomir, Radu Nițu, Răzvan Ursachi) a trecut în optimile de finală de Marea Britanie cu 45-22, în sferturi a învins Rusia cu 45-27, iar în semifinală a învins Franța cu 45-42.

Advertisement

„Este prima medalie câștigată la un Campionat European pentru seniori. A fost o luptă fantastică, dar în final am reușit să câștig cu 15-14”, a declarat George Dragomir.

Sportivul a menționat că în timpul meciului a auzit constant colegii din echipă care-l încurajau.

„Nu auzeam pe antrenor, dar îi ascultam mereu pe colegi. Au fost extraordinari. Am fost și de această dată o echipă unită, la fel ca întotdeauna.”

Echipă de scrimă

Echipă de scrimă

Menționând echipa, George a spus că s-a bucurat, evident, pentru medalia individuală, dar cea mai mare satisfacție a fost câștigarea argintului cu echipa.

„Așa cum ne-a transmis și antrenorul, calificarea la Jocurile Olimpice din 2028 a început la acest Campionat European.”

Ne concentrăm pe acumularea de puncte împreună cu echipa, pentru a obține rezultate bune și a ne asigura calificarea la Jocurile Olimpice.

Da, suntem o echipă atât în timpul antrenamentelor, cât și în competiție. Asta ne definește stilul de a lucra.

Nu urmăresc în mod special fotbalul, dar îmi place foarte mult echipa Argentinei, pentru că jucătorii lor sunt foarte uniți. Și noi suntem la fel”, a spus el.

Îi plac drumețiile montane și adora să practice schi

Chiar dacă își dedicate aproape tot timpul scrimei, George obișnuiește să se relaxeze făcând drumeții montane alături de prieteni.

„Merg cu prietenii la munte și parcurgem diverse trasee turistice. Știu că s-au înmulțit urșii, dar, din fericire, până acum nu ne-am întâlnit cu niciun „blănos”.”

„Oricum, avem cu noi fluier, spray anti-ursi și clopoței”, a spus el zâmbind. În sezonul de iarnă, preferă să practice schi: „Este sportul meu favorit, după scrimă”.

Sprijinit de iubita sa

De fiecare dată când concurează, George se bucură de susținerea iubitei sale, fie din tribună, fie din fața ecranului.

„Nu are o legătură directă cu sportul, dar este cel mai dedicat suporter al meu. Îi mulțumesc pentru sprijin”, a mai spus Dragomir.

Add a comment

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Fiți la curent cu cele mai importante știri

Apăsând butonul Abonare, confirmați că ați citit și sunteți de acord cu Politica noastră de confidențialitate și Termenii de utilizare
Advertisement