Negocierile SUA-Iran au eșuat după amenințările lui Trump

negocierile-dintre-sua-si-iran-s-au-blocat-dupa-amenintarile-lui-trump negocierile-dintre-sua-si-iran-s-au-blocat-dupa-amenintarile-lui-trump
Negocierile dintre SUA și Iran s-au blocat după amenințările lui Trump

Nu era clar dacă decizia Iranului de a suspenda negocierile a fost una definitivă sau o gest de protest simbolic. Înainte de a părăsi discuțiile față în față din Elveția, Iranul a prezentat un proiect de acord referitor la modul în care Statele Unite vor acorda o derogare de la sancțiunile asupra exporturilor de petrol iranian, o condiție esențială pentru reluarea negocierilor privind programul nuclear iranian, conform relatărilor din The Guardian.

Autoritățile iraniene au afirmat că derogările vor fi în curând puse în aplicare, menționând că s-au înregistrat evoluții și în ceea ce privește deblocarea fondurilor iraniene din conturile bancare din străinătate.

Săptămâna trecută, Iranul și Statele Unite au semnat un memorandum de înțelegere pentru reducerea blocadei maritime din Strâmtoarea Ormuz, ceea ce va extinde discuțiile pentru următoarele 60 de zile despre programul nuclear civil al Iranului.

Advertisement

Tensiuni în rândul echipei de negocieri iraniene

Exprimările agresive ale lui Donald Trump pe rețelele sociale și în cadrul interviurilor televizate au ajuns peste Atlantic la locul negocierilor, generând furie în rândul echipei de negociatori iranieni, care au declarat că reprezintă o amenințare inacceptabilă pentru siguranța lor personală. Aceștia au accentuat că memorandum-ul semnat de Trump săptămâna trecută include un acord de non-violență.

Tonalitatea amenințărilor lui Trump a fost contrazisă de declarațiile vicepreședintelui său, JD Vance, care a afirmat că președintele i-a cerut să utilizeze discuțiile pentru a schimba situația cu Iranul.

Negociatorul-șef al Iranului, Mohammad Bagher Ghalibaf, a declarat: „Nu cred ei că, dacă amenințările lor ar fi avut vreun impact, nu ar fi ajuns la disperare ca cea de azi? Nu luăm deloc în considerare intențiile americanilor.”

Însă, delegația iraniană s-a considerat obligată să părăsească negocierile în semn de protest, parțial ca urmare a presiunilor politice interne asupra negociatorilor, care trebuie să demonstreze că nu au încredere în echipa de negociatori a lui Trump.

Discuțiile de pace între delegațiile SUA și Iran au început duminică, în Elveția, delegația americană fiind condusă de vicepreședintele JD Vance.

Add a comment

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Fiți la curent cu cele mai importante știri

Apăsând butonul Abonare, confirmați că ați citit și sunteți de acord cu Politica noastră de confidențialitate și Termenii de utilizare
Advertisement