Nicușor Dan a declarat, printr-o postare pe platforma de socializare, că a avut „o discuție constructivă de idei și perspective” cu președintele Poloniei, Karol Nawrocki, președintele Estoniei, Alar Karis, președintele Letoniei, Edgars Rinkēvičs, și președintele Lituaniei, Gitanas Nausėda.
Potrivit liderului național, discuțiile au avut ca temă securitatea europeană, întărirea aparării și descurajarea acțiunilor destabilizatoare pe Flancul Estic, precum și creșterea infrastructurii și a securității energetice.
„Am abordat, de asemenea, cele mai eficiente modalități de pregătire a statelor pentru provocările viitoare”, a menționat Nicușor Dan.
„Suntem aliați apropiați și parteneri de încredere”
Președintele a adăugat că discuțiile au reprezentat angajamentul comun al statelor participante de a acționa pentru stabilitatea regiunii și a Uniunii Europene.
„Discuțiile au subliniat hotărârea noastră comună de a acționa responsabil pentru securitatea regiunii și a întregii Uniuni Europene. Suntem prieteni apropiați, aliați de încredere și parteneri dedicați – în NATO, în Uniunea Europeană și dincolo de acestea”, a afirmat Nicușor Dan.