Kelemen Hunor despre relația cu premierul ungar Peter Magyar: intenția noastră este să menținem o relație corectă cu Guvernul Ungariei

kelemen-hunor,-despre-relatia-cu-premierul-ungar-peter-magyar:-intentia-noastra-este-sa-avem-o-relatie-corecta-cu-guvernul-ungariei kelemen-hunor,-despre-relatia-cu-premierul-ungar-peter-magyar:-intentia-noastra-este-sa-avem-o-relatie-corecta-cu-guvernul-ungariei
Kelemen Hunor, despre relația cu premierul ungar Peter Magyar: Intenția noastră este să avem o relație corectă cu Guvernul Ungariei

Într-un interviu pentru postul RFI, liderul UDMR a declarat că, după întâlnirea anterioară cu Peter Magyar, cei doi nu au mai purtat discuții, însă scopul rămâne consolidarea unei relații bazate pe respect, colaborare și încredere între România și Ungaria.

„Probabil că în timpul verii sau toamnei vom relua dialogul. A fost o discuție corectă, consider eu, cu aspecte ce trebuiau clarificate, însă după aceea nu am continuat să vorbim sau să ne întâlnim,” a menționat Kelemen Hunor.

Raportul cu noul Executiv de la Budapesta

Liderul UDMR a subliniat că scopul partidului rămâne cultivarea unei relații instituționale bazate pe dialog și respect reciproc între cele două națiuni.

Advertisement

„Obiectivul nostru este să avem o relație corectă cu Guvernul Ungariei. Și o relație corectă între România și Ungaria (…) Fundamentează pe respect, colaborare și încredere,” a afirmat Kelemen Hunor.

El a menționat că relațiile dintre cele două state trebuie consolidate în multiple domenii, indiferent de schimbările politice.

„România și Ungaria continui să fie state vecine”

Kelemen Hunor consideră că apropierea dintre București și Budapesta este justificată de interese comune și de poziția geografică a celor două națiuni.

„ Mai ales în sfera politică, economică și energetică, pentru că, indiferent de circumstanțe, România și Ungaria rămân vecini. Indiferent de evenimentele mondiale, geografia nu poate fi schimbată. Și interdependențele sunt clar vizibile, comerțul funcționează, trebuie să funcționeze și colaborarea economică,” a declarat liderul UDMR.

Apel la cooperare între statele din regiune

Potrivit opiniei sale, țările din Europa Centrală și de Est au șanse mai mari să-și promoveze interesele dacă acționează unitar în cadrul Uniunii Europene.

„Țările mici, dacă cooperează, au o capacitate mai bună și o șansă crescută de a obține rezultate benefice pentru popoarele și națiunile lor,” a afirmat Kelemen Hunor.

El a enumerat România, Ungaria, Slovacia, Cehia, Polonia și statele baltice printre națiunile aliate care ar trebui să coordoneze mai eficient pozițiile la nivel european.

„În această zonă, de la Marea Baltică până la Marea Neagră, ar trebui să fie dezvoltată o cooperare și o colaborare continuă, în interiorul Uniunii Europene,” a precizat liderul UDMR.

La final, Kelemen Hunor și-a exprimat speranța că relațiile dintre București și Budapesta vor continua să se bazeze pe dialog și colaborare, indiferent de schimbările politice din cele două capitale.

„De aceea, insist pe această colaborare între România și Ungaria, cu noul guvern maghiar și cu următorul guvern care sper să fie instalat, săptămâna viitoare, și în București,” a conchis președintele UDMR.

Add a comment

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Fiți la curent cu cele mai importante știri

Apăsând butonul Abonare, confirmați că ați citit și sunteți de acord cu Politica noastră de confidențialitate și Termenii de utilizare
Advertisement