Ne pregătim pentru un nou sezon palpitant în Liga Campionilor la handbal masculin, cu echipa Dinamo reluând competiția europeană de prestigiu.
Datorită modificărilor în formatul stabilit de EHF, anumite țări au sperat să aibă multiple formații la cel mai înalt nivel. Așadar, ProSport a descoperit motivul pentru care Ungaria, de exemplu, nu a putut trimite pe Tatabánya alături de echipele de top din Europa.
Ungaria a avut aspirații la trei reprezentante în Liga Campionilor: „Ar fi fost o situație extrem de riscantă!”
Formatul Ligii Campionilor de fotbal a suferit modificări, iar handbalul se află în pregătiri pentru o schimbare radicală, despre care a scris și ProSport.
Astfel, în faza inițială a competiției, chiar și echipele plasate pe locurile 3 și 4 nu părăsesc competiția, ci avansează în European League, unde a ajuns și Dinamo până în Final Four.
Înainte de tragerea la sorți, Tatabánya a primit o lovitură dură, fiind exclusă din competiție, astfel încât Ungaria va fi reprezentată doar de Veszprém și Szeged. La rândul său, Valur a fost eliminată, fiind dintr-un campionat mai puțin competitiv, precum cel al Islandei. Elverum nu a fost acceptată, iar Norvegia, o țară cu tradiție în handbal, va conta doar pe Kolstad, adversara lui Dinamo din sezonul precedent.
„Dacă Tatabánya ar fi fost acceptată în Liga Campionilor de către EHF, ar fi reprezentat un precedent periculos pentru Ungaria. Trei echipe în competiție ar fi fost prea mult. Acceptarea lor ar fi permis apoi României să ceară două formații, adăugând o echipă la cea deja deținută de Dinamo, campioana ultimilor ani.
Tatabánya și-a asumat un risc, deși șansa inițială era foarte redusă. Aceasta a fost și intenția lor, pentru a transmite un semnal de alarmă, un mesaj pentru autoritățile locale. În Ungaria, problemele de finanțare a sportului sunt semnificative, mai ales după înlocuirea guvernului, susțin sursele ProSport.
- 26 iunie este data la care se va desfășura tragerea la sorți pentru sezonul următor din Liga Campionilor
Germania contribuie cu trei echipe în noul format al Ligii Campionilor. Danemarca și Franța, cele mai importante echipe
Germania va avea trei reprezentante în noua ediție a Ligii Campionilor, datorită câștigătoarei European League. Handbalul a adoptat acum modelul din fotbal, iar Melsungen face un pas important după succesul de la Hamburg.
Cea mai mare poveste este reprezentată de Danemarca, care putea avea doar Aalborg, o formație puternică în ultimii ani în Liga Campionilor. Însă, EHF a acceptat și pe GOG, inclusiv pe Aarhus, dându-le șansa de a continua în competiție.
Franța a impresionat, PSG și Nantes confirmând participarea fără probleme, în timp ce Montpellier a venit ca surpriză. Restul campionatelor majore din handbal transmit două echipe, în timp ce Spania se mândrește doar cu Barcelona, câștigătoarea din 2026.
Dinamo revine în Liga Campionilor, iar Serbia face parte din această ediție, cu Partizan fiind formația reprezentantă.
- Reprezentanți siguri pentru Liga Campionilor: Zagreb, Aalborg, Barcelona (câștigătoarea Final Four 2026), PSG, Magdeburg, Veszprém, Kolstad, Kielce, Sporting, Dinamo, Melsungen (câștigătoarea European League)
- 13 echipe au obținut promovare în noul format: Aarhus, GOG, Nantes, Montpellier, Fuchse Berlin, Szeged, Wisła, Porto, Vardar, Celje, Partizan, Kriens-Luzern, Kristianstad