Republica Moldova nu prelungește starea de alertă în sectorul energetic, menținând riscurile de aprovizionare

republica-moldova-nu-prelungeste-starea-de-alerta-in-sectorul-energetic.-riscurile-cu-aprovizionarea-se-mentin republica-moldova-nu-prelungeste-starea-de-alerta-in-sectorul-energetic.-riscurile-cu-aprovizionarea-se-mentin
Republica Moldova nu prelungește starea de alertă în sectorul energetic. Riscurile cu aprovizionarea se mențin

Ministerul Energiei din Chișinău a anunțat miercuri că perioada de alertă, instituită din cauza riscurilor regionale ce au afectat securitatea aprovizionării cu energie electrică și combustibili, a încetat în data de 23 iunie și nu va fi prelungită.

Cu toate acestea, autoritățile de la Chișinău recunosc existența unor riscuri persistente în ceea ce privește aprovizionarea.

„Decizia a fost luată după o analiză a evoluțiilor recente de pe piața energetică, inclusiv în context regional, având ca scop restabilirea funcționării complete a mecanismelor pieței de energie electrică și a pieței de produse petroliere, chiar și în condițiile unor riscuri continue de aprovizionare”, a transmis Ministerul Energiei.

Advertisement

Instituția menține un nivel ridicat de supraveghere și pregătire pentru situații de urgență.

Pe durata perioadei de alertă, au fost implementate măsuri ce au asigurat stabilitatea sistemului energetic și au permis evitarea costurilor mari legate de activarea mecanismelor de sprijin de urgență.

Producția locală de energie a acoperit 40% din consum

În luna aprilie 2026, energia electrică furnizată conform contractelor de urgență a fost necesară doar pentru patru ore, în zile cu niveluri atipic de ridicate ale consumului.

De asemenea, ministerul subliniază că restricțiile temporare de export în perioadele de consum maxim și măsurile de eficientizare a consumului intern au contribuit la creșterea securității energetice și la diminuarea presiunii asupra sistemului.

Ministerul informează că producția de energie din surse regenerabile a fost în continuă creștere, iar în aprilie, mai și iunie, energia autohtonă, inclusiv cea din resurse regenerabile, a acoperit aproximativ 40% din consum.

„Privind produsele petroliere, trebuie menționat că, conform evaluărilor din 23 iunie 2026, piața produselor petroliere din Republica Moldova continuă să funcționeze în condiții normale, fără perturbări majore ale aprovizionării și fără riscuri imediate de deficit. Operatorii economici dispun de rezerve comerciale suficiente, iar fluxurile de import sunt asigurate prin canalele logistice existente. Nu există riscuri iminenete de întrerupere a livrărilor cu produse petroliere”, se arată în comunicatul Ministerului Energiei.

Add a comment

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Fiți la curent cu cele mai importante știri

Apăsând butonul Abonare, confirmați că ați citit și sunteți de acord cu Politica noastră de confidențialitate și Termenii de utilizare
Advertisement