Autoritățile judiciare din Kenya au comunicat marți că nouă eleve urmează să fie deferite justiției pentru 16 infracțiuni de omor, în legătură cu incendiul fulgerat în luna mai la internatul Utumishi, conform AFP.
Incendiul s-a declanșat la un centru de cazare pentru minore cu vârste cuprinse între 15 și 18 ani, iar în urma acestei tragedii, 16 tinere și-au pierdut viața, alte 132 fiind rănite.
Cele nouă eleve acuzate se află în detenție din 29 mai, la o zi după producerea incendiului, fiind inițial acuzați de incendiere, acuzațiile fiind extinse după analizarea noilor probe.
Țara din estul Africii se confruntă de ani de zile cu incendii frecvente în unitățile de învățământ. Conform datelor din anchetă, Crucea Roșie din Kenya a raportat cel puțin 47 de incendii în internatele școlare doar în anul 2026.
Specialiștii consideră că fenomenul este alimentat și de frustrările acumulate în cadrul unui sistem educațional subfinanțat și extrem de solicitant pentru elevi.
Kenya a fost martoră și în trecut la tragedii similare. Cel mai grav incendiu școlar din ultimele decenii s-a produs în 2001, când 67 de elevi au decedat într-un internat din Machakos.