„Procedurile în cadrul Partidului Național Liberal au fost demarate. A fost aprobat un nou statut care urmează să fie înregistrat la Tribunalul București conform prevederilor legale. Ulterior, vom putea finaliza această procedură. În cazul în care aceste excluderi din partid vor fi operate conform noului statut, acesta trebuie să fie înregistrat legal la Tribunalul București”, a declarat marți un parlamentar liberal.
Întrebat despre diferite măsuri privind excluderea unora dintre membrii PNL pentru susținerea guvernului Veștea și posibilele discuții cu PSD pentru susținerea unui guvern minoritar, Bogdan a spus: „Diferența este una semnificativă. Vorbim strict despre un acord politic cu alte partide pentru realizarea obiectivelor importante pentru România în această perioadă. Și ceea ce am menționat și reafirm este că cei care au luat parte la acest guvern sau la încercarea de creare a acestuia, au încălcat deciziile Partidului Național Liberal”.
Structurile interne ale Partidului Național Liberal au decis excluderea liderilor care au susținut Guvernul Veștea. Astfel, din rândul PNL urmează să fie excluși parlamentarii Cătălin Predoiu, Monica Anisie, Sorin Câmpeanu, Nicoleta Pauliuc, Mihai Veștea, Andrei Baciu, Lucian Bode, Alina Gorghiu, Ion Iordache, Aneta Matei, Eduard Mititelu, Ciprian Pandea, Răzvan Prișcă, Sebastian Rusu, Ionuț Stroe, precum și liderii locali Hubert Thuma (Ilfov), Adrian Veștea (Brașov) și europarlamentarul Rareș Bogdan.